Променева терапія: що це таке, як вона працює і для чого потрібна?

На сьогодні існує понад 100 видів раку, і при лікуванні кожного з них використовуються різні методи терапії. При цьому лікарі враховують не тільки вид пухлини, але також її підтип, стадію і фактори, пов'язані з історією хвороби і станом здоров'я пацієнта. Складання плану лікування – це дуже кропіткий процес, що вимагає максимальної уваги і збору великого обсягу даних, адже саме від ефективності та правильності підібраної терапії залежить результат лікування і можливі побічні ефекти.

Що таке променева терапія і як вона працює?

Радіотерапія або променева терапія – один із найстаріших методів лікування раку, який використовує радіаційне випромінювання певного спектра для впливу на ракові клітини. Висока доза радіації спрямовується на пухлину, тим самим ушкоджується ДНК ракових клітин, що в підсумку призводить до загибелі аномальних клітин або зупиняє їх зростання і подальше поширення.

Оскільки випромінювання має пройти через здорові тканини, щоб досягти своєї мети, прилеглі здорові клітини також можуть бути пошкоджені в результаті лікування. У клітин є свої інструменти для усунення пошкоджень ДНК у міру їх виникнення, але в ракових клітинах вони часто несправні. Здорові клітини, як правило, здатні уникнути фатальних наслідків радіації, водночас ракові цього зробити не можуть.

5 порад сімейного психолога для гармонійних стосунків

Ось чому променеву терапію призначають пацієнтам у вигляді кількох сеансів, розподілених за часом – ці проміжки дають змогу здоровим клітинам відновлюватися. Однак будь-яке пошкодження здорових тканин є потенційним ризиком і може призвести до побічних ефектів. Зниження цього ризику має вирішальне значення для того, щоб зробити лікування більш щадним для пацієнтів, і тому сучасні методи променевої терапії спрямовані на мінімізацію побічних явищ і цілеспрямований вплив радіації на тканини.

Методи променевої терапії

Незважаючи на деяку модернізацію, принцип дії радіотерапії залишається незмінним. А до її методів належать:

  • Дистанційна терапія (зовнішня терапія).
  • Внутрішня терапія.

Тип внутрішньої променевої терапії, званий терапією радіоактивним йодом, є дуже ефективним методом лікування пацієнтів із раком щитоподібної залози. Радіоактивний йод пацієнти отримують у вигляді напою або в таблетках, він поглинається раковими клітинами щитоподібної залози, але не здоровими клітинами, а отже, має мало побічних ефектів. Це відомо як радіоактивна рідинна терапія і є одним із двох основних типів внутрішньої променевої терапії. Інший метод, званий брахітерапією, полягає в розміщенні поруч із пухлиною або безпосередньо в ній радіоактивного імплантату.

Артрит при беременности: причины, лечение и поддержка

Хоча внутрішня терапія добре працює при деяких видах раку, зовнішня променева терапія використовується найчастіше. Тут застосовуються різні види випромінювання, зазвичай рентгенівські промені, але іноді й крихітні частинки, такі як протони, які містяться в серцевині атомів. Випромінювання спрямовується до пухлини пучками, що випускаються лінійним прискорювачем.

Сучасні технології, такі як КТ і МРТ, допомагають лікарям спрямувати промені таким чином, що пухлина приймає на себе максимум дози. Існує також безліч інших прийомів, що дають змогу зробити лікування точнішим, наприклад, спрямування променів під різними кутами, щоб вони могли точно формувати поле опромінення, або зміна їх інтенсивності.

Хоча з кожним роком радіотерапія проходить етапи модернізації, вона все одно може чинити негативний вплив на прилеглі здорові тканини. Скорегувати цей процес може кваліфікована медична команда і використання сучасних протоколів лікування та обладнання. Знайти все це ви можете в Лікарні ізраїльської онкології LISOD у Києві.