Отже, ти озброїлася градусником і готовністю прокидатися щоранку в один і той же час, із завмиранням серця дивитися на ртутний стовпчик градусник і мучити подружок питаннями була овуляція)
Щоб полегшити життя улюбленим подружкам, давай розберемося що таке базальна температура
Правила вимірювання базальної температури:
- Ти можеш почати вимірювання базальної температури в будь-який день циклу, але краще, якщо ти почнеш вимір на початку циклу (в перший день менструації).
- Виміряй температуру завжди в одному і тому ж місці. Можна вибрати оральний, вагінальний або ректальний метод. Вимірювання під пахвою не дає точних результатів. Не має значення, який спосіб вимірювання ти вибереш: важливо не змінювати його протягом одного циклу.
- При оральному способі ти кладеш градусник під язик і при закритому роті вимірюєш 5 хвилин.
- При вагінальному або ректальному способі тривалість вимірювання скорочується мінімум до 3 хвилин.
- Обовʼязково вимірюй температуру з ранку, відразу після прокидання і перед тим як встати з ліжка.
- Безперервний сон перед вимірюванням повинен тривати не менше 6 годин.
- Температура вимірюється завжди в один і той же час. Якщо час вимірювання відрізняється від звичайного більш ніж на 30 хвилин, то така температура вважається не показовою.
- Ти можеш використовувати для вимірювання як цифровий так і ртутний градусник. Важливо, не змінювати градусник протягом одного циклу.
- Якщо ти користуєшся ртутним градусником, то струси його перед тим, як заснути. Зусилля, які ти застосуєш для струшування градусника безпосередньо перед виміром, можуть вплинути на температуру.
- Записуй значення базальної температури щодня в блокноті або скористайся сайтом www.my-bt.ru для ведення графіків.
- Відрядження, переїзди і перельоти можуть істотно вплинути на базальну температуру.
- При захворюваннях, що супроводжуються підвищеною температурою тіла, твоя базальна температура буде не показовою і ти можеш припинити вимірювання на час хвороби.
- На базальну температуру можуть вплинути різні лікарські препарати, як-то снодійні, заспокійливі і гормональні.
- Вимірювання базальної температури і одночасне застосування контрацепції не має ніякого сенсу.
- Після прийому великої кількості алкоголю температура буде не показовою.
Графики базальной температуры и их разновидности
Правила вивчили, тепер переходимо безпосередньо до вивчення самого графіка.
Лінія овуляції на графіку базальної температури
Для визначення настання овуляції використовуються правила встановлені Всесвітньою організацією охорони здоровʼя (ВООЗ):
Три температурних значення поспіль повинні знаходиться над рівнем лінії, проведеної поверх 6 попередніх температурних значень. Різниця між середньою лінією і трьома температурними значеннями повинна становити не менше 0.1°C в двох днях з трьох і не менш 0.2°C в один з цих днів. Якщо твоя температурна крива відповіла цим вимогам, то на твоєму графіку базальної температури через 1-2 дня після овуляції зʼявиться лінія овуляції.
Трохи нудно, але корисно…
Довжина циклу
Розумні лікарі говорять, що в загальному, довжина циклу повинна бути від 21 дня до 35. У будь-якому іншому випадку лякають можливістю дисфункції яєчників. Так якщо є відмінності дорога до лікаря.
Довжина другої фази на графіку базальної температури
Графік базальної температури ділиться на дві фази вертикальної линів овуляції. Перша фаза це відрізок до овуляції і довжина першої фази може істотно варіювати і ці варіації є індивідуальною нормою. А ось відрізок після — це саме той час, коду кожна з нас починає шукати відповіді на запитання: «Чи є життя після овуляції? » — І називається другою фазою циклу. Тривати він може від 12 до 18 днів. Загальна довжина циклу в нормі змінюється тільки за рахунок довжини першої фази.
Саме за графіками і можна визначити, а потім і підтвердити наступними гормональними дослідженнями недостатність другої фази. Як це видно?
Якщо ти протягом декількох циклів вимірюєш базальну температуру, дотримуючись усіх правил вимірювання і твоя друга фаза коротше 10 днів, це — привід для консультації з гінекологом. Так само привід сходити до лікаря якщо у тебе регулярно відбувається статевий акт під час овуляції, вагітність не настає і довжина другої фази знаходиться на нижній межі (10 або 11 днів), то це може свідчити про недостатність другої фази (докладніше читай нижче).
Різниця температур
У нормі різниця середніх температур першої та другої фази повинна становити більше 0.4°C. Якщо вона нижче, то це може вказувати на гормональні проблеми. Що робити? Йти здавати гормони на прогестерон і естроген і звичайно ж до лікаря за консультацією.
У класичних посібниках по гінекології описано пʼять основних типів температурних кривих.
1. Нормальний двофазний цикл за графіком базальної температур
Ідеальний графік з підвищенням температури у другу фазу циклу не менш ніж на 0.4°C; помітне «передовуляторне» і «предменструальне» падіння температури.
Саме на таких графіках видно передовуляторне западання на 12 день циклу (температура падає істотно за два дні до овуляції), а також предменструальне падіння, починаючи з 26 дня циклу.
Невелика ремарка:
Досвідченим шляхом було доведено, що БТ найчастіше падає за день до овуляції. Не віриш мені? Запитай у експертів вимірювання…
http://www.my-bt.ru/gr/107782 — графік нормального двофазного циклу
2. Естроген-прогестероновая недостатність
Якщо твоя температура у другу фазу не піднімається ні сама по собі, ні молитвами твоїми, ні вмовляннями подруг, якщо різниця температур в першій і другій фазі становить не більше 0.2°C — 0.3°C. Це може говорити про естроген-прогестеронову недостатність.
http://www.my-bt.ru/gr/107795 — графік естроген-прогестеронової недостатності
3. Недостатність другої фази
Підйом БТ починається тільки за кілька днів до менструації, причому немає передменструального падіння температури.
З такими показниками графіка вагітність можлива, але є ризик невиношування плода.
http://www.my-bt.ru/gr/107794 — графік недостатності другої фази
4. Ановуляторний цикл за графіком базальної температури
Як не банально це звучить, в такому циклі не відбувається овуляції. Значить немає жовтого тіла, яке виробляє гормон прогестерону і впливає на підвищення температури тіла, а означає що лінія овуляції буде відсутня.
У кожної жінки може бути кілька ановуляторних циклів в рік — це нормально і не вимагає лікарського втручання, але якщо така ситуація повторюється з циклу в цикл, то обовʼязково зверніться в центр гінекології. Без овуляції — вагітність неможлива!
http://www.my-bt.ru/gr/107785 — графік ановуляторних циклу
5. Естрогенна недостатність
Якщо твоя базальна температура скаче як березневий заєць, відзначаються великі розмахи температури, він не вкладається ні в один з вищеописаних типів — значить в тебе може бути естрогенная недостатність.
Досвідченний гінеколог зобовʼязаний вимагати здачі аналізів на гормони, досліджувати на УЗД і тільки після цих маніпуляцій виписати препарати.
http://www.my-bt.ru/gr/107787 — графік естрогенної недостатності
6. Гіперпролактінемія
Як відомо, гормон пролактін (виробляється гіпофізом) відповідальний за вагітність. Через підвищення даного гормону (організм вважає, що він вагітний), графік БТ може бути схожий на графік вагітної. Менструації також, як при вагітності можуть бути відсутніми.
http://www.my-bt.ru/gr/107798 — графік гіперпролактинемії
7. Запалення придатків
Іншою причиною для підвищення температури в першій фазі може бути запалення придатків. У цьому випадку температура підвищується тільки на кілька днів в першій фазі до 37.0°C, а потім знову спадає. У таких графіках обчислити овуляцію важко, оскільки такий підйом «маскує» овуляторний підйом.
Температура в першій фазі циклу з 11 по 15 день циклу тримається на рівні 37.0°C, підвищення відбувається різко і також різко спадає. Підйом температури на 9 день циклу можна помилково прийняти за овуляторний підйом, насправді ж він скоріше за все свідчить про запалення. Тому так важливо вимірювати температуру протягом усього циклу, щоб виключити такий сценарій: температура піднялася через запалення, потім знову впала і потім піднялася через настання овуляції.
http://www.my-bt.ru/gr/107789 — графік запалення придатків
8. Ендометрит
У нормі температура в першій фазі повинна знижуватися під час менструальної кровотечі. Якщо ж у тебе температура в кінці циклу падає до початку місячних і знову піднімається до 37.0°C з початком менструації (рідше на 2-3 день циклу), то це може свідчити про наявність ендометриту.
Характерно западання температури перед місячними і підйом з початком наступного циклу. Якщо ж западання температури перед початком менструації в першому циклі немає, тобто температура тримається на цьому рівні, то можна припустити вагітність, незважаючи на що почалося кровотеча. Зроби тест на вагітність і звернися до гінеколога, який проведе УЗД для встановлення точного діагнозу.
http://www.my-bt.ru/gr/107793 — початок графіка ендрометріта
http://www.my-bt.ru/gr/107792 — кінець графіка ендрометріта
Окремі випадки за графіком базальної температури
Низька або висока температура в обох фазах за умови, що різниця температур становить не менше 37.4°C, не є патологією. Це індивідуальна особливість організму. Спосіб вимірювання також може вплинути на температурні значення. Зазвичай при оральному вимірюванні базальна температура на 0.2°C нижче, ніж при ректальному або вагінальному вимірі.
Коли звертатися до гінекоколога
- ановуляторні графіки
- регулярні затримки циклу, немає вагітності
- пізня овуляція і не настання вагітності протягом декількох циклів
- графіки з нечітко вираженою овуляцією
- графіки з високою температурою протягом усього циклу
- графіки з низькою температурою на протязі всього циклу
- графіки з короткою (менше 10 днів) другою фазою
- графіки з високою температурою в другій фазі циклу на протязі більше 18 днів, без настання менструації і негативним тестом на вагітність
- незрозуміле кровотеча або сильні виділення в середині циклу
- рясна менструація, що триває більше 5 днів
- графіки з різницею температур в першій і другій фазі менше 0.4°C
- цикли, коротше 21 дня або довше 35 днів
- графіки з чітко вираженою овуляцією, регулярним статевим актом під час овуляції і не наступаючої вагітністю протягом декількох циклів
Допомога в розшифровці графіків за цим посиланням.