Донором може стати жінка від 18 до 35 років фізично та психічно здорова, без шкідливих звичок.
Зазвичай донор проходить обов'язкове медичне обстеження, до якого входить:
- Обстеження лікаря-генетика
- Флюорографія легенів
- Обстеження в психоневрологічному диспансері та висновок лікаря психіатра
- Обстеження лікаря-терапевта
- Обстеження гінеколога (УЗД, цитологічне дослідження)
- Визначення групи крові та резус-фактора
- Аналіз крові на інфекції (ВІЛ, Гепатит, Гепатит С, сифіліс)
- Загальний, клінічний та біохімічний аналіз крові
- Аналіз на венеричні захворювання: CMV (цитомегаловірус), Chlamydia trachomatis, Ureaplasma urealiticum, Mycoplasma hominis, віруси простого герпесу 1 та 2 типу.
- Аналіз сечі
Якщо кандидат здоровий, то наступним кроком буде гормональна стимуляція суперовуляції, щоб в організмі жінки дозріли кілька яйцеклітин.
Гормональна стимуляція
Схема стимуляції призначається лікарем репродуктологом та підбирається виключно індивідуально. Інформація щодо схеми гормональної стимуляції, описана у статті, є ознайомчою, препарати, дози та курс ін'єкцій можуть відрізнятися.
Перші ліки, які вводять 7-10 днів шляхом підшкірної ін'єкції (самостійно або в клініці) - диферелін. Лікарський препарат знижує вироблення фолікулостимулюючого та лютеїнізуючого гормонів. Цей препарат призначений для стимуляції яєчників. Репродуктолог за допомогою УЗД відстежуватиме готовність яєчників.
Потім донору призначають гонадотропін, внутрішньом'язово в ділянку стегна протягом 4-5 днів, продовжуючи ін'єкції дифереліну.У природному циклі в яєчнику жінки дозрівають кілька яйцеклітин, але лише 1-2 завершують свій розвиток. Гонадотропін сприяє дозріванню всіх яйцеклітин у фолікулі.
У цей час можливо знадобиться 1-2 УЗД, щоб визначити день для збирання яйцеклітин. Як тільки яйцеклітини дозріють, лікар призначає ін'єкцію препарату загнила рівно за 35 годин до пункції яйцеклітин. Останню ін'єкцію важливо поставити у призначений час.
Важливо! Не намагайтеся самостійно, без консультації спеціаліста, використовувати ці препарати. Неправильне використання може призвести до різних ускладнень, у тому числі, до розриву яєчника та смертельного результату.
Пункція яйцеклітин
Забір яйцеклітин роблять переважно під загальною анестезією шляхом введення через стінку піхви тонкої голки у фолікул. Кількість одержаних клітин індивідуально.
Наслідки для донора яйцеклітини
Багатьох цікавить, як почувається донор яйцеклітини. Наслідки здебільшого відсутні. Типовими страхами, які мучать жінок, які бажають поділитися ооцитами, є:
Ускладнення гормональної стимуляції
Найбільші побоювання спричиняє процес стимуляції овуляції. Тому що високі дози гормонів часто спричиняють побічні ефекти. Але насправді боятися жінці нема чого. Навіть якщо вона відчує деякі зміни у своєму стані (біль у нижній частині живота, головний біль, млявість, зміна настрою), то ці явища будуть тимчасовими. Вони зникнуть після відміни препаратів.
Синдром гіперстимуляції яєчників
Багато жінок знають, що під дією гормонів може розвинутись синдром гіперстимуляції яєчників. Але донорам боятись його навряд чи варто. По-перше, він частіше розвивається у жінок із гінекологічними захворюваннями, а таких у донори не беруть. По-друге, 99% випадків цього ускладнення протікають у легкій чи середньоважкій формі, які навіть не вимагають госпіталізації. Синдром гіперстимуляції проявляється дискомфортом у животі, але не загрожує життю.
Збільшення маси тіла
Багато жінок бояться погладшати на гормонах. Але ці страхи безглузді. Навіть якщо гормони справді впливають на метаболізм, стимуляція триває лише 2 тижні. За цей час ви можете набрати 200-300 г жиру, позбутися яких буде зовсім неважко.
Зниження оваріального запасу
Відомо, що жінка народжується із певним запасом яйцеклітин, який ніколи не поповнюється. Вони тільки витрачаються і згодом закінчуються. Чи залишаться у донора яйцеклітини, щоб у майбутньому зачати власну дитину? Нехай на це питання дадуть відповідь цифри. На момент статевого дозрівання у жінки у яєчниках перебуває в середньому 300 тисяч яйцеклітин. У центр репродукції ви маєте намір здати 10-15 ооцитів. Як бачимо, це мала частка з тих резервів, які ви маєте.
Таким чином, реальні негативні наслідки для донора яйцеклітини є малоймовірними.
Потенційні ризики
Незважаючи на всю безпеку процедури та постійний контроль з боку лікарів, можна виділити певні побічні ефекти, які можуть виявитися у жінок, які вирішили стати донорами ооцитів.
До них відносять:
- Головний біль.
- Емоційна лабільність.
- Набряки.
- Локальні синці.
Усі побічні ефекти трапляються нечасто і повністю оборотні. У будь-якому разі донор після аспірації перебуває під наглядом лікаря. Якщо виникають якісь проблеми, жінка одразу отримує медичну допомогу. Донорство яйцеклітин у хорошій клініці – це безпечна процедура. Будь-які наслідки донорства яйцеклітини для донора виключені. Процедура паркану ооцитів не впливає на можливість людини мати дітей, її звичайний ритм життя, і не викликає хворобливих відчуттів.
Як часто можна вступати у програму?
Ми рекомендуємо робити проміжок 2-3 місяці, щоб відпочити організму.
Анонімність
Повна конфіденційність донорів та пацієнтів. Дані донора (ПІБ, паспортні дані, місце проживання) не надаються реципієнтам. Жінки або сімейні пари, які звернулися по донорські яйцеклітини зазвичай, бачать лише номер донора, дитячі фото донора до 12 років та анкети, заповнені донором.