Як позбутися болю під час менструації

З менструальними болями у нижній частині живота та в ділянці попереку знайомі багато жінок. Але навіть помірні болючі відчуття знижують активність, призводять до апатії та порушують настрій.

До 70% жінок репродуктивного віку регулярно стикаються із хворобливими менструаціями. Інтенсивний біль спостерігається у 10–15 %. Часто сильні менструальні болі з'являються у жінок, що не народжували, і жінок, які страждають на запальні процеси в органах малого тазу. У будь-якому випадку проблема хворобливих менструацій є актуальною і вимагає делікатного підходу.

Чому виникають болі при місячних

Якщо після овуляції немає зачаття, організм починає готуватися до чергової менструації. Для кращого відшарування верхнього шару ендометрію під дією рівня простагландинів, що збільшується, виникають скорочення матки, які і призводять до ниючих менструальних болів внизу живота. Зазвичай їх пік посідає перший день менструації. Простагландини викликають спазмованість судин, підвищують чутливість нервових закінчень матки, викликаючи больовий синдром різної інтенсивності.

Жінка у цей період відчуває легке нездужання, можуть з'являтися й інші неприємні симптоми: нудота, запаморочення, дратівливість, плаксивість. Вони пов'язані саме з гормональною перебудовою організму та переходом у нову фазу менструального циклу. Скорочення матки допомагають очиститися від ендометрію, що відшарувався. Болі, що супроводжують скорочення матки, не завжди вважаються нормою. Іноді больовий синдром під час менструації може бути особливо вираженим, у такому разі це може свідчити про розвиток дисменореї та потребує лікування.Причини дисменореї зазвичай пов'язані із захворюваннями жіночих статевих органів:

  • атрезією шийки матки (аномалія, що проявляється зарощенням та непрохідністю матки);
  • аденоміоз (проростання ендометрію в м'язову тканину матки);
  • ендометріоз (розростання ендометріоїдної тканини за межами органу);
  • наявністю підслизової міоми матки;
  • гіпоплазією матки (невідповідність розмірів матки віковій нормі);
  • використанням внутрішньоматкової спіралі, яка посилює синтез простагландинів;
  • аномаліями розташування та розвитку матки;
  • запальним процесом у малому тазі;
  • спайковим процесом;
  • абортами, ускладненими пологами, операціями на репродуктивних органах.

Фахівці виділяють первинну дисменорею, яка розвивається у дівчат у перші три роки від початку менструацій, та вторинну, пов'язану із захворюваннями статевих органів. У першому випадку лікування зазвичай не потрібне (за винятком прийому анальгетиків). А вторинна дисменорея потребує комплексного підходу та лікарської допомоги. Якщо виявлені патології не лікувати, можуть виникати серйозні ускладнення, аж до злоякісних новоутворень та безпліддя.

Як упоратися з менструальним болем?

  • Якщо болючість звична для вашого циклу і не завдає особливих незручностей, то дівчина може вести звичний спосіб життя, в цьому випадку досить берегти себе від додаткових фізичних навантажень, висипатися, уникати стресів і більше відпочивати.
  • Якщо у дівчини є низький больовий поріг, або больовий синдром занадто виражений, то можна прийняти знеболювальні препарати, які знімають спазм, також за призначенням лікаря приймаються оральні контрацептиви, які покликані не тільки зняти болючість при менструації, але й нормалізувати цикл, якщо у дівчини є порушення циклу.
  • Помірні заняття спортом також допоможуть зняти болючість під час менструації. Чи є помилковим те твердження, що спорт у ці дні для дівчат протипоказаний, навпаки, помірне фізичне навантаження лише сприяє легшому проходженню менструального періоду. Матка складається з м'язів, тому регулярне фізичне навантаження та гарна розтяжка допоможуть легше переносити біль під час менструації.
  • Плавання є одним з кращих видів спорту, при якому працюють абсолютно всі м'язи; він менш травмонебезпечний, допомагає впоратися з багатьма захворюваннями опорно-рухової системи, а також розслабити м'язи та зняти напругу. У тому числі плавання в помірних кількостях є свідченням для зняття менструального болю.
  • Прийом вітамінів та мінералів. Нестача магнію і кальцію, як правило, також може призвести до хворобливої ​​менструації; призначення цих вітамінів проводить лише лікар-гінеколог.Трав'яні чаї та настої із суницею, календулою, м'ятою чи ромашкою допоможуть розслабити організм, зняти стрес та заспокоїтися.
  • Теплий комфортний душ та зігрівання нижньої частини живота теплою грілкою також допоможуть полегшити хворобливі менструації. Але слід враховувати, що грілка не повинна бути занадто гарячою, інакше це може спровокувати додаткову кровотечу – з цим методом потрібно бути якомога обережнішим.
  • Правильне харчування. Збалансоване харчування, вживання каші, риби, сиру, молочних продуктів та бананів допоможуть покращити травлення, зняти перенапругу в нижній частині живота та полегшити менструальні болі.
  • Також при менструальному болю показаний масаж живота та попереку. Масаж знижує перенапругу в черевній порожнині та ліквідує спазми. Масаж повинен виконуватися теплими руками круговими рухами за годинниковою стрілкою.

З метою профілактики виникнення болю під час менструації необхідно регулярно відвідувати лікаря-гінеколога у медичному центрі “НАТАЛІ-МЕД” для проходження обстеження та раннього виявлення можливих патологій в організмі.

Займайтеся спортом, ведіть активний спосіб життя, відмовтеся від шкідливих звичок, зменште вживання кави, замініть її на какао, чаї, трав'яні настої, висипаєтеся, менше панікуйте і хвилюйтеся і уникайте переохолодження.

У яких ситуаціях необхідно якнайшвидше звернутися до гінеколога?

  1. Якщо спазми не знімають знеболювальні препарати.
  2. При підвищеній кровотечі та рясній менструації.
  3. При сильному болю, який не дозволяє навіть підвестися з ліжка.Болючість, яка триває протягом кількох днів.
  4. При раптовому виникненні болю, що не спостерігається раніше.

Обовїязково проконсультуйтесь з вашим генікологом, можливо він вам щось порадить (наприклад термідол)