Що визначає можливість зачаття і те, як розвивається дитина? Це поєднання спадковості та навколишнього середовища. Спадкова інформація міститься у генах. Якщо уявити їх як будівельні блоки, можна зрозуміти, що обмежена кількість генів має безліч комбінацій. Які з них будуть реалізовані, а які залишаться сплячими, залежить серед іншого від навколишнього середовища.
Генетична інформація та організм
Кожна клітина в організмі містить однаковий набір хромосом. Хромосоми — це носії генів, а гени складаються із ДНК, закодованої інформації про організм. Хромосомний набір містить 23 пари хромосом, тобто 46, і лише один вид клітин містить половинний набір, 23 хромосоми. Це статеві клітини, або гамети — сперматозоїди та яйцеклітини. Під час зачаття відбувається злиття сперматозоїда з яйцеклітиною та з'єднання двох половинних наборів, та утворюється нова, унікальна комбінація з 23 пар хромосом. Ця первинна клітина починає ділитися і кожна нова клітина отримує копію цього хромосомного набору. Інформація, що міститься в генах, використовується для диференціації клітин, створення нових тканин та формування з них тіла. Вся ця складна робота відбувається, доки жінка виношує дитину.
Спадковість та зачаття
Якщо ми умовно представимо хромосоми у вигляді сторінок книжки, то гени будуть абзацами, а ДНК — словами. Інформація може бути неправильною (генні порушення), або можуть бути пошкоджені сторінки (хромосомні порушення). Пошкодження генів чи хромосом можуть мати різний ступінь. Іноді пошкодження присутнє ще на стадії формування майбутньої жінки чи чоловіка, але не проявляє себе доти, доки вони не вирішать стати батьками. У цей момент виявляється прихований генний дефект, що спричинив безпліддя. Але генетичне безпліддя — не обов'язково спадкова проблема. Протягом життя може пошкоджуватися генетичний матеріал статевих клітин, наприклад, внаслідок старіння чи впливу деяких чинників, таких як вірусна інфекція або токсини.
Іноді під час злиття двох здорових гамет на стадії початкового бурхливого поділу клітин вкрадається помилка копіювання хромосомного набору. Характер помилки може бути різним. Це може бути зламання хромосоми, її подвоєння, потроєння чи інший дефект. Здебільшого помилки призводять до того, що ембріон не здатен розвиватися, тож вагітність мимоволі переривається. За статистикою понад половина всіх викиднів на ранньому терміні відбувається саме через такі аномалії. Для деяких хромосом зламання або неправильне число не настільки критичні, щоб спричинити загибель плода, але помилка впливає на внутрішньоутробний розвиток. Наприклад, потроєння 21-ї хромосоми призводить до формування дитини із синдромом Дауна. Таким чином, генетичні проблеми із зачаттям та вагітністю можуть бути спадковими, а можуть мати спонтанний характер.
За посиланням інформація про консультацію у репродуктолога з будь-яких проблем із зачаттям: https://mdclinics.com.ua/ua/uslugi/konsultaciya-reproduktologa/
Вплив спадковості на розвиток дитини
Яка саме генетична інформація, отримана від батьків, вплине на те, якою буде дитина, як вона розвиватиметься і які риси характеру набуде? Щоб це зрозуміти, слід розмежувати генетичне успадкування та фактичне вираження генів, тобто їхню експресію. Генотип — це сукупність всіх генів, успадкованих людиною. Фенотип — це те, як ці гени у ньому проявляються. Фенотип включає фізичні показники, такі як ріст, будова тіла, колір очей та волосся, а також деякі нефізичні риси, наприклад, сором'язливість або товариськість.
Генотип — це будівельні блоки, а фенотип визначається тим, як вони з'єднуються. З однакових будівельних блоків можна побудувати різні будинки. Експресія того чи іншого гена залежить від двох чинників: взаємодії з іншими генами та взаємодії з навколишнім середовищем.
Висновок: спадковість безпосередньо впливає на вагітність і розвиток дитини, але те, яким він буде, визначає не лише вона.
Медичні центри «Мати та дитина»:
- Київ, вул. Макіївська, 8
- Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
- Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
- Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
- Львів, вул. Замарстинівська, 85а
- Київ, вул. Казимира Малевича, 83