Аномально низька ціна або Прозоро для чайників

Аномально низька ціна в тендерних процедурах – це важливий момент, який вимагає уваги учасників аукціону. Це становить ситуацію, коли ціна пропозиції на значно нижчому рівні в порівнянні з іншими пропозиціями. Зазвичай, коли така ситуація виникає, це відбувається несподівано для новачків у роботі з системою, тому Прозоро для чайників обов'язково повинно включати цей аспект.

Визначення аномально низької ціни відбувається автоматично в рамках системи Prozorro. Система сама розраховує ціни та повідомляє учасників процедури закупівлі та замовника, якщо виявлено аномально низьку ціну пропозиції. Це зручно для замовника, оскільки не потрібно проводити складні розрахунки вручну – система робить це автоматично. Аномально низькі ціни відзначаються тільки в конкурентних процедурах закупівлі. У разі виявлення такої ситуації, система підсвітить повідомлення про аномальну низькість ціни конкретної пропозиції, даючи замовнику та іншим учасникам важливу інформацію для подальшого аналізу.

Обґрунтування пропозиції

Якщо учасник тендеру встановлює аномально низьку ціну, то перед ним стоїть завдання обґрунтувати свою пропозицію. Законодавство не вимагає специфічного переліку документів для цього, тому учасник визначає, які докази будуть найбільш переконливими. Серед можливих варіантів обґрунтування можуть бути:

  • Підтвердження отримання учасником державної допомоги, яке відповідає законодавству.
  • Докази наявності сприятливих умов для надання послуг або поставки товарів, наприклад, спеціальні цінові пропозиції або знижки.
  • Використання ефективних технологій або методів виробництва, що дозволяють значно знизити витрати.

Це обґрунтування повинно бути надано учасником протягом одного робочого дня після визначення найбільш економічно вигідної пропозиції, який зазвичай припадає на день аукціону.

Замовник має право відхилити пропозицію учасника, якщо:

  • Учасник не зміг надати достатнього обґрунтування аномально низької ціни або вартості в своїй пропозиції.
  • Обґрунтування не було надано у встановлений одноденний термін з моменту визначення переможної тендерної пропозиції.

Таким чином, правильне і своєчасне надання обґрунтування аномально низької ціни є ключовим для успішної участі в тендері та уникнення ризику відхилення пропозиції замовником.

Додаткові 24 години для виправлення помилок в системі Prozorro

Законодавство України було доповнене новою нормою, яка дозволяє учасникам тендерів виправляти помилки у своїх документах в системі Prozorro протягом додаткових 24 годин. Ця норма визначає певний порядок дій для замовників і учасників, які важливо знати та враховувати під час участі в тендерах.

Згідно з законом, замовник повинен опублікувати вимогу про усунення невідповідностей в електронній системі закупівель не пізніше ніж за два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій. В системі Prozorro замовник формує запит до учасника, який перебуває на етапі кваліфікації, щодо необхідності надання або виправлення документів.

Учасник, отримавши такий запит, має право протягом 24 годин з моменту його публікації завантажити необхідні документи в систему. Важливо зазначити, що учасник може завантажувати будь-які типи документів, за винятком цінової пропозиції та кошторису, оскільки ці документи вважаються ключовими елементами тендерної пропозиції і не підлягають змінам після подачі.