22 тиждень вагітності

На 22-му тижні дитина досягає 27-28 см у довжину, її вага — приблизно 500 г. Діаметри голови, грудної клітки, живота становлять 53,2 мм, 53,4 мм, 54,1 мм відповідно. 22 тиждень вагітності, з цього часу плід вважається життєздатним, тепер у разі дострокового переривання вагітності, які відтепер називаються дуже ранніми передчасними пологами, дитина вважатиметься новонародженою. Потрібно мати на увазі, що дитина має шанс вижити лише за умов дитячого реанімаційного відділення за допомогою сучасних високотехнологічних методів підтримки. Його народження реєструється в органах РАГСу.

Нервова система дитини продовжує вдосконалюватись. Головний мозок містить повний набір клітин, необхідний для функціонування центральної нервової системи. Маса головного мозку вже досягла 100 г, а далі вона збільшуватиметься за рахунок відростків нейронів. Рефлекси ускладнюються: малюк може погладжувати однією рукою іншу руку, торкатися ноги, грати пальчиками, перебираючи петлі пуповини. Коли плід розгинає ручки або ніжки, жінки це відчувають як ворушіння.

Розміри серця збільшуються на 22-му тижні, а функції серцево-судинної системи вдосконалюються. Відкладення кальцію в кістковій тканині продовжується, кістки тверднуть. У хребті вже сформувалися всі хребці, міжхребцеві диски та звʼязки, що утримують.

Які аналізи складати? Яких лікарів відвідувати?

Перед кожним візитом до Вашого акушера-гнеколога не забувайте складати аналіз сечі. За потреби лікар призначить Вам загальний аналіз крові та аналіз мазків із піхви.Якщо у Вас кров із негативним резус-фактором, а у батька дитини — з позитивним, то 1 раз на місяць Вам необхідно здавати кров на наявність резус-антитіл.

Як їсти?

Сьогодні все більше жінок воліють не їсти мʼяса, при цьому вони не обовʼязково відносять себе до вегетаріанців. Чи можна виносити здорову дитину, взагалі відмовившись від мʼяса під час вагітності? Це можливо, т. к. білки, які є у мʼясі, а також мікроелементи можна отримати з інших джерел. Але проблема в тому, що деякі вітаміни, наприклад В12 і D, практично неможливо отримати з рослинної їжі. Отже, потрібно вживати ці вітаміни у таблетках. Не відмовляйтеся від тваринного білка взагалі, адже там є амінокислоти, яких Ви не знайдете в інших продуктах. Замість мʼяса можна їсти рибу, яйця, морепродукти, молочні продукти. Рослинний білок у великій кількості міститься в бобових культурах, сої, різних кашах, особливо гречаної та вівсяної.

Чого уникати?

Деякі продукти можна замінити аналогічними. Наприклад, замість здобного тіста вибирайте хліб із борошна грубого помелу, цитрусові та екзотичні фрукти краще замінити свіжою зеленню, лісовими ягодами. Цукерки та тістечка з кремом замініть медом та сухофруктами. Замість натуральної міцної кави випийте зелений чай, не гірше тонізує і свіжий сік. Жирні супи слід поміняти на легкі бульйони. Суттєво зменште кількість смаженого та копченого. Не слід споживати стейки з кров'ю, яйця некруто, а також непастеризовані сири та їх види з пліснявою. Виключити слід алкоголь та газовані напої.
Основним показником правильного раціону стане гарне самопочуття. Не треба нехтувати порадами лікарів. Прислухайтеся до інтуїції. Як правило, малюк знає, як підказати мамі, що йому потрібно прямо зараз.

Ваші відчуття?

Багато жінок на 22-му тижні вагітності починають відчувати себе неповороткими і огрядними. Особливо це стосується тих, хто був у тілі і до вагітності. Колишні худенькі все ще зберігають рухливість, але й у них періодично виникають проблеми із виконанням звичних обовʼязків. То тягне живіт, то ниє поперек. Вага жінки збільшується щотижня на 500 г, матка також росте і її дно піднімається. Тепер воно від лобкового зчленування на 22 см.
У другій половині вагітності може розвинутись пізній гестоз (прееклампсія).Перші його ознаки — припухлість гомілок, сліди від гумок шкарпеток, відчуття того, що звичне взуття стає тісним, а обручка раптом стало мало. Набряки виникають через накопичення в організмі зайвої рідини. Але це зовсім не означає, що жінка п'є надто багато. У жодному разі потрібно різко скорочувати кількість рідини, т. к. механізм появи набряків набагато складніший, і нестача рідини лише посилить ситуацію. Гестоз (прееклампсія) небезпечний порушенням функції печінки та нирок матері, порушенням стану плаценти та плода. Тому при появі набряків, різкому підвищенні артеріального тиску, зміні характеру ворушень дитини негайно слід звернутися до лікаря.

Можливі ускладнення

  • Головний біль. На цьому терміні може підвищуватись тиск, внаслідок чого і з'являються головні болі. Придбайте тонометр і стежте за своїм тиском, тому що це дуже важливий показник вашого здоров'я та стану малюка.
  • Геморой. Це дуже частий супутник вагітності, особливо зі збільшенням терміну та зростанням живота, який чинить сильний тиск на судини тазової області, через що розширюються вени нижньої частини прямої кишки або з'являється геморой. Обов'язково розкажіть про проблему лікаря та перегляньте своє меню.
  • Біль у спині. Такі болі також зумовлені зростанням живота і вагою, що збільшилася, так як зміщується центр тяжіння. Більше відпочивайте, носіть зручне взуття і якщо немає протипоказань, виконуйте прості вправи для розвантаження спини.
  • Застуда. Якщо ви захворіли, головне не панікувати, а відразу звернутися до лікаря, який призначить вам правильне та відповідне лікування для вашого становища та розповість про можливі ризики для плоду. Хворобу потрібно придушити на корені, тому що висока температура, закладений ніс можуть негативно позначитися на стані малюка. У період міжсезоння добре одягаєтеся і намагайтеся по максимуму уникати людних місць, щоб не заразитися.

Що радить лікар?

Намагайтеся харчуватися правильно і збалансовано, вживайте більше продуктів, що містять кальцій, тому що зараз активно розвивається кісткова система дитини. Включайте в меню кисломолочні продукти, квасолю, горіхи мигдалеві, шпинат.

Для профілактики залізодефіцитної анемії вживайте продукти з високим вмістом заліза: яблука, печінка, яйця, сухофрукти.

Не забувайте про повноцінний відпочинок і якісний сон, якщо вам заважає живіт, що підріс, придбайте спеціальну подушку для вагітних, з нею вам стане набагато комфортніше спати.

Носіть зручний одяг та взуття, відмовтеся від підборів, від усього, що передавлює живіт, груди або сковує ваші рухи.

Більше гуляйте на свіжому повітрі, слухайте приємну музику, читайте книги, менше нервуйте і більше розмовляйте зі своїм малюком.

Чи є секс під час вагітності?

Це питання мучить сімейні пари від початку вагітності аж до пологів. Якщо перший триместр цікавого стану був нелегким для матусі через виснажливий токсикоз, нудоту і блювоту, то на 22 тижні жінка починає знову відчувати сексуальний потяг. Ерогенні зони майбутньої мами зараз більш чутливі через посилення кровотоку в організмі та секреції у піхві. За результатами досліджень, які проводять гінекологи, багато жінок саме в період другого триместру вагітності зазнали найяскравіших сексуальних вражень.

Мама і тато задаються питанням, чи не завдасть інтимної близькості шкоди малюкові, чи не краще утриматися від сексуальних контактів? У більшості випадків гінекологи не бачать причин, через які потрібно уникати статевого життя, треба тільки підібрати відповідну позу, в якій не відбуватиметься тиску на живіт.